Ne apropiem de finalul Festivalului George Enescu așa că bucură-te la maxim de zilele rămase. Citește despre compozitori precum Ravel sau Boulez, ca să înțelegi de ce erau superstarurile vremii. Ascultă un playlist neașteptat care te poartă prin superstarurile pop și fă people watching alături de noi cu spectatorii festivalului și explorând pagina noastră specială dedicată festivalului. Și desigur, hai la concerte. Din seria Enescu în Control powered by BRD, pune pe listă și concertul de miercuri, 17 septembrie, unde va cânta Bucharest Percussion Ensemble, un ansamblu de percuție, după cum îi spune și numele, format în 2021. L-am rugat pe Ștefan Ailenei, unul dintre membrii ansamblului, să ne povestească mai multe despre eveniment.
Din Recomandata de Joi, de Oana Filip
La ce să se aștepte oamenii care o să vină la concert?
Nu aș vrea să dau prea multe spoilere. Aș vrea să schimb, de fapt, o așteptare pe care o văd la multă lume, că suntem percuție și o să fie foarte, foarte mult ritm. Ei, nu-i chiar așa. Dar să se aștepte la o atmosferă relaxantă, mai visătoare.
Cum ați gândit programul?
Vrem să creăm o poveste în jurul lumii în care vrem să spunem diferite concepte sau să arătăm interacțiunea noastră, a ansamblului, prin muzică. Poate cel mai interesant o să fie când o să începem concertul. Foarte neașteptat, pentru că nu vom folosi niciun instrument. Atât voi zice. Vom continua cu un program diversificat. Vom exprima chiar și concepte matematice prin muzică. Avem o piesă care se numește Fractalia și care, sigur, vine de la conceptul matematic de fractal.
Și tu cum vezi întâlnirea asta între cultura urbană, reprezentată de spațiul de la Control și cultura clasică, Festivalul Enescu?
Când zici Festivalul Enescu te aștepți la un anumit tip de concert, unul în care stai pe scaun, asculți un anumit gen de muzică. Înțeleg că poate unii ar fi mai speriați să meargă la genul acesta de concerte, dar fiind un spațiu mai neconvențional, noi vom arăta că nu, nu e conform așteptărilor. Avem muzică foarte plăcută, interesantă. Și cred că publicul o să aibă o reacție foarte bună.
Dacă spui că „muzica clasică nu e de mine” fără să fi încercat pierzi o perspectivă diferită de a vedea lumea. După părerea mea, totul trebuie experimentat. Bun sau rău, trebuie experimentat și de-abia după ce ai încercat de mai multe ori, atunci poți să tragi o concluzie dacă e pentru tine sau nu.
Recomandă-ne, împreună cu colegii tăi, trei concerte la care să mergem:
Scottish Chamber Orchestra (Maxim Emelyanychev, dirijor și Colin Currie, percuție), pentru că aduce percuția în rol solistic, Orchestra Română de Tineret (Christian Reif, dirijor) aduce percuția în rol solistic, îl recomandăm deoarece este o orchestră foarte dragă nouă, din care toți membrii ansamblului am făcut parte, iar Budapest Festival Orchestra o consider o experiență diferită de concert în Festivalul Enescu, cu o producție foarte inedită.