Înapoi la evenimente

Rezistența este o fată care schimbă lumea

11.03.2022 – 20.03.2022
I.L. Caragiale 32

𝗩𝗲𝗿𝗻𝗶𝘀𝗮𝗷 | Meet the artists & Live Performance Spoken Word Poetry: 11.03.2022 | 18.00 - 21.00
𝗙𝗶𝗻𝗶𝘀𝗮𝗷 | Concert Trap Feminist Kali x Niko G: 19.03.2022 | 19.00 -21.00
𝗣𝗿𝗲𝗺𝗶𝗲𝗿𝗮̆ 𝗼𝗻𝗹𝗶𝗻𝗲 𝗲𝗽𝗶𝘀𝗼𝗱 𝗳𝗶𝗻𝗮𝗹: 21.03.2022

Ore de vizitare:
Marți - Vineri: 16:00 - 20:00 | Sâmbătă - Duminică: 13:00 - 20:00

________________________________________________________________

La un an de la lansarea primului episod al seriei „Rezistența este o fată care schimbă lumea”, cele 11 lucrări video - pentru care artista Mihaela Drăgan semnează conceptul artistic și scenariul - vor fi prezentate offline împreună cu o parte dintre costumele realizate pentru proiect de actrița, jurnalista și creatoarea de modă Zita Moldovan. Pe durata expoziției - între 11 și 20 martie - vor avea loc și o serie de evenimente conexe:

✨un panel de discuții cu artistx
✨un live performance de spoken-word poetry cu Julio Elvisey Pisică și
✨primul concert cu public de după lansarea albumului Niko G. x Kali „Tehno-Vrăjitoarele”.

Seria de 11 episoade spune poveștile inspiraționale, complexe și nefiltrate ale fetelor care ripostează și își imaginează lumi mai bune pentru ele și pentru societățile în care trăiesc.

Vizitatorii vor avea posibilitatea să urmărească, timp de 10 zile, 𝗽𝗿𝗼𝗶𝗲𝗰𝘁̦𝗶𝗶 𝗮𝗹𝗲 𝗰𝗲𝗹𝗼𝗿 𝟭𝟬 𝗲𝗽𝗶𝘀𝗼𝗮𝗱𝗲 deja lansate online, care prezintă istoriile personale ale unor fete și femei tinere din Europa de Est și Asia Centrală, fete care sunt lidere, formatoare de culturi și narațiuni progresiste în țările în care acestea trăiesc.
𝗨𝗹𝘁𝗶𝗺𝘂𝗹 𝗲𝗽𝗶𝘀𝗼𝗱 𝗮𝗹 𝘀𝗲𝗿𝗶𝗲𝗶, 𝗲𝗽𝗶𝘀𝗼𝗱𝘂𝗹 𝟭𝟭, 𝘃𝗮 𝗳𝗶 𝗹𝗮𝗻𝘀𝗮𝘁 𝗼𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝗰𝘂 𝗼𝗰𝗮𝘇𝗶𝗮 𝘃𝗲𝗿𝗻𝗶𝘀𝗮𝗷𝘂𝗹𝘂𝗶 expoziției și va putea fi urmărit exclusiv la Rezidența BRD Scena9 pe perioada expoziției, urmând să fie făcut disponibil pentru vizionarea online pe 21 martie.

Alături de lucrările video vor fi expuse și o parte dintre costumele realizate pentru acest proiect de artista și co-fondatoarea Giuvlipen, Zita Moldovan.

Cele mai noi

26/03 → 09/05